Okolica

KOŚCIÓŁ MATKI BOŻEJ BOLESNEJ

Nad wejściem do kościoła umieszczona jest data 1908. Historia kościoła sięga jednak jeszcze 300 lat wstecz. Centralna część obecnej świątyni była kiedyś kaplicą Matki Boskiej Śnieżnej – patronki garncarzy, wystawioną przez tutejszych garncarzy w 1620 roku. Ozdobą dzisiejszego kościoła są malowidła dekoracyjne wykonane przez Franciszka Woronia – ucznia Jana Matejki.



PAŁAC DRUCKICH – LUBECKICH

Ta piękna budowla powstała w końcu XIX w. Inspiracją dla kształtu swojego pałacu ks. Aleksander Drucki – Lubecki szukał we Włoszech. Wzniesiony na planie prostokąta pierwotnie był wyższy, gdyż po pożarze w 1913 roku zlikwidowano jedno piętro. Wokół pałacu urządzono park geometryczno-krajobrazowy. Nad wejściem do budynku znajdował się skromny lecz dowcipny napis: „Boże! Ci wszyscy którzy tu bywają, czego nam życzą niechaj sami mają”. W pałacu siedzibę miała szkoła, która nie miała środków na renowację obiektu i wyprowadziła się do budynku internatu. Od tamtej pory budynek niszczeje.

REZERWAT „ULÓW” I „MODRZEWIE”

Ze względu na znajdujące się w okolicach Bałtowa osobliwości przyrodnicze utworzono tu dwa rezerwaty. Znajduje się w nich szereg rzadkich i zagrożonych wymarciem gatunków roślin. Absolutnym unikatem w skali kraju jest obuwik wielkokwiatowy.


ATRAKCJE TURYSTYCZNE W OKOLICY BAŁTOWA

 


MUZEUM ARCHEOLOGICZNE I REZERWAT KRZEMIONKI

To najciekawszy zabytek archeologiczny Polski, a jednocześnie jeden z najcenniejszych na świecie zabytków pradziejowego górnictwa. Znajduje się tu kompleks prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego funkcjonujących w okresie neolitu i początkach epoki brązu.
www.krzemionki.pl
Tylko 8 km od Bałtowa.

ŻYWE MUZEUM PORCELANY – ĆMIELÓW

Miasteczko Ćmielów słynie z produkowanej tu najwyższej jakości porcelany. W 2005 roku na terenie dawnej Wytwórni Porcelany „Świt” powstało pierwsze w Polsce „Żywe Muzeum Porcelany”.
www.as.cmielow.com.pl
Około 17 km od Bałtowa.



OPATÓW

Najcenniejszym zabytkiem Opatowa jest romańska kolegiata św. Marcina. Obok kościoła położony jest rynek, na którym stoi ratusz z przełomu XVI/XVII w., a pod rynkiem przebiega 400-metrowa Podziemna Trasa Turystyczna..
Około 32 km od Bałtowa.

ZAMEK – PAŁAC KRZYŻTOPÓR

Bajecznie bogaty polski magnat Krzysztof Ossoliński postanowił ufundować siedzibę, która swym przepychem przyćmiłaby wszystkie inne. Zbudowaną ją jako swoisty kalendarz – budynek miał tyle baszt ile kwartałów, tyle sal dużych – ile miesięcy, pokoi – ile tygodni i okien ile dni w roku.
www.krzyztopor.org.pl
Około 49 km od Bałtowa.



SANDOMIERZ

Zachowało się tu ponad 120 zabytków architektury z różnych epok. Do najwyższej klasy zaliczane są: średniowieczny układ urbanistyczny miasta z renesansowym ratuszem w centrum rynku, kościół św. Jakuba, Zamek Królewski, Brama Opatowska oraz katedra z XIV w. z cennymi freskami wewnątrz. Na turystów czeka również 470 metrowa Podziemna Trasa Turystyczna.
Około 56 km od Bałtowa.

ŚWIĘTY KRZYŻ

Górę Łysiec przed wiekami upodobały sobie czarownice. Podczas organizowanych przez nie sabatów odprawiane były tajemne gusła, trwała piekielna zabawa i tańce. W dzisiejszych czasach Święty Krzyż to miejsce słynące z klasztoru pobenedyktyńskiego oraz przechowywanych w nim relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Turyści mogą zwiedzać klasycystyczny kościół z XVIII wieku oraz kaplicę Oleśnickich, w której znajduje się relikwiarz z cząstkami drzewa Krzyża Świętego.
www.swietykrzyz.pl
Około 60 km od Bałtowa.



ZESPÓŁ PAŁACOWY W KUROZWĘKACH

Zespół Pałacowy w Kurozwękach Turyści mogą zwiedzić wnętrza kurozwęckiego pałacu wraz z piwnicami. Niecodzienną atrakcją jest stado bizonów amerykańskich, które można oglądać z wnętrza wozu „safari bizon”.
Około 75 km od Bałtowa.

MUZEUM ZABAWEK I ZABAWY

Najcenniejszą część zbiorów stanowią zabawki historyczne. Najstarszym eksponatem jest niemiecka lalka woskowa z końca XVIII wieku.
www.muzeumzabawek.eu
Około 75 km od Bałtowa.



DĄB BARTEK

Liczy według różnych źródeł od 700 do 1000 lat. Jak głoszą legendy często odpoczywali pod nim polscy królowie, tacy jak Bolesław Krzywousty, Kazimierz Wieli czy też Jan III Sobieski, który miał ukryć w dziupli tego potężnego dębu królewskie skarby.
www.zagnansk.pl
Około 80 km od Bałtowa.

ŚWIĘTOKRZYSKI SZLAK ARCHEO-GEOLOGICZNY

Rezerwat Kadzielnia – 380 mln lat temu obszar Kadzielni znajdował się w ciepłym morzu. Tutejsze skały zawierają bogatą, często pokruszoną faunę kopalną reprezentowaną przez koralowce, kopalne jamochłony, liliowce, ramienionogi, ślimaki, głowonogi i ryby pancerne. Odkryto tu 14 jaskiń, z których najdłuższa ma 140 m długości.
Muzeum Geologiczne w Kielcach – zgromadzono w nim okazy skał, skamieniałości i minerałów związanych z historią geologiczną Gór Świętokrzyskich.
Rezerwat Wietrznia – Centrum Geoedukacji w Kielcach – można tu zobaczyć jak wyglądały kiedyś zwierzęta żyjące w pradawnych epokach, między innymi w czasach. Gdy okolice Kielc zalewało ciepłe dewońskie morze.
www.centrum-geoedukacji.pl
Około 80 km od Bałtowa.



JASKINIA RAJ

Uznawana za najpiękniejszą jaskinię w Polsce. Kompleks korytarzy i komnat przyozdobiony setkami stalagmitów, stalaktytów, stalagnatów i pizoidów o różnorodnych kształtach i formach. Dla turystów udostępniona została do zwiedzania 180- metrowa podziemna trasa turystyczna.
www.jaskiniaraj.pl
Około 90 km od Bałtowa.

RUINY ZAMKU W CHĘCINACH

W malowniczej panoramie miasta królują ruiny gotyckiego zamku wybudowanego około 1300 roku na górze zwanej Zamkową. W ruinach zamku spotkać ponoć można ducha dawnej mieszkanki zamku – Królowej Bony.
www.checiny.pl
Około 90 km od Bałtowa.



MUZEUM WSI KIELECKIEJ – PARK ETNOGRAFICZNY W TOKARNI

Na 65 hektarowym obszarze zgromadzono najcenniejsze zabytki XVIII/XIX-wiecznego budownictwa drewnianego z Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej.
www.mwk.com.pl
Około 95 km od Bałtowa.

EUROPEJSKIE CENTRUM BAJKI W PACANOWIE

Rodzinna Miejscowość Koziołka Matołka. Jest instytucją kultury, której wszystkie działania skierowane są do dzieci, rodziców i osób pracujących z dziećmi. Od 2010r. Europejskie Centrum Bajki działa w nowej siedzibie- w wielofunkcyjnym obiekcie dla dzieci znajduje się biblioteka z czytelnią i księgarnią, sala kinowa i teatralna oraz sale warsztatowe. Budynek otaczają ogród zmysłów z altanami, a także kuźnia, która ma upamiętniać słynnych kowali z bajki “120 Przygód Koziołka Matołka”. Nad stawem swoje miejsce znalazł amfiteatr.
www.stolica-bajek.pl
Około 100 km od Bałtowa.