Okolica

Chcesz zwiedzić okoliczne atrakcje? Poniżej podajemy najciekawsze miejsca w okolicy wraz z odległością od Bałtowa, by nic nie umknęło Twojej uwadze.

Bałtowski Kompleks Turystyczny – 500 m

To największa atrakcja okolicy i całego województwa świętokrzyskiego. Co roku bije rekordy popularności. Kompleks Turystyczny tworzą takie atrakcje jak: JuraPark, Zwierzyniec Bałtowski, Ośrodek Jazdy Konnej „Kraina Koni”, Park Rozrywki, Wioska Czarownic Sabatówka, Polska w Miniaturze inne.
www.juraparkbaltow.pl

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki” – 7 km

To najciekawszy zabytek archeologiczny Polski i jeden z najcenniejszych zabytków pradziejowego górnictwa na świecie. Funkcjonujące w okresie neolitu kopalnie przetrwały do naszych czasów w niezmienionym stanie, o czym możecie się przekonać wędrując podziemną trasą turystyczną.
krzemionki.pl

 

Pływalnia „Rawszczyzna” MOSiR Ostrowiec Św. – 17 km

Kompleks basenowy, który tworzą: dziesięciotorowy basen, na którym odbywają się międzynarodowe zawody pływackie, w części rekreacyjnej znajduje się basen do nauki pływania, basen rekreacyjny, zjeżdżalnie, sztuczna rzeka i liczne gejzery. Pływalnia „Rawszczyzna” posiada najnowocześniejszy w regionie Dział Odnowy Biologicznej i Rehabilitacji. Oferuje również możliwość korzystania z sauny, siłowni czy zajęć aerobicu.
www.mosir.ostrowiec.pl

Dolina wąwozów lessowych – Bałtów

Dzieje przepięknych wąwozów lessowych z okolic Bałtowa, Skarbki i Pętkowic mają swój początek w czasach tzw. ostatniego zlodowacenia, które trwało od 115 do 12 tysięcy lat temu i objęło północne obszary dzisiejszej Polski. Produkty wietrzenia skał zgromadzone w dużych ilościach w dolinach rzek były wywiewane przez wiatry na okoliczne tereny i osadzane w postaci pylastego lessu (składającego się z bardzo drobnych ziarenek kwarcu). Ocieplenie klimatu doprowadziło do rozcinania pokryw lessowych przez wodę. Trwająca od kilku tysięcy lat erozyjna działalność wód deszczowych i roztopowych doprowadziła do powstania labiryntu wąwozów o głębokości od kilku do kilkunastu metrów. Wąwozy można zwiedzać pieszo. Wejście do wąwozów znajduje się za Bałtowskim Zapieckiem.

 

ŻYWE MUZEUM PORCELANY – ĆMIELÓW -17 km

Miasteczko Ćmielów słynie z produkowanej tu najwyższej jakości porcelany. W 2005 roku na terenie dawnej Wytwórni Porcelany „Świt” powstało pierwsze w Polsce „Żywe Muzeum Porcelany”.
 www.as.cmielow.com.pl

OPATÓW – 32 km

Najcenniejszym zabytkiem Opatowa jest romańska kolegiata św. Marcina. Obok kościoła położony jest rynek, na którym stoi ratusz z przełomu XVI/XVII w., a pod rynkiem przebiega 400-metrowa Podziemna Trasa Turystyczna..
 Około 32 km od Bałtowa.

ZAMEK – PAŁAC KRZYŻTOPÓR – 49 km

Bajecznie bogaty polski magnat Krzysztof Ossoliński postanowił ufundować siedzibę, która swym przepychem przyćmiłaby wszystkie inne. Zbudowaną ją jako swoisty kalendarz – budynek miał tyle baszt ile kwartałów, tyle sal dużych – ile miesięcy, pokoi – ile tygodni i okien ile dni w roku.
 www.krzyztopor.org.pl
 Około 49 km od Bałtowa.

SANDOMIERZ – 66 km

Sandomierz jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, malowniczo położonym na nadwiślańskiej skarpie będącej stromym zakończeniem Gór Świętokrzyskich. Turyści odwiedzający miasto mogą zobaczyć tutaj m.in. doskonale zachowany średniowieczny układ urbanistyczny oraz wziąć udział w pokazie walk rycerskich i renesansowego tańca. Jeżeli chodzi o konkretne zabytki architektoniczne, na uwagę zasługuje:
– Zespół Klasztorny Dominikanów z kościołem św. Jakuba (najstarszy i najcenniejszy zabytek Sandomierza zbudowany w 1226 roku w stylu późnoromańskim)
– Bazylika Katedralna (z XIV wieku; ze wspaniale zachowaną polichromią)
– Ratusz (zbudowany w XIV wieku pierwotnie w kształcie wieży, rozbudowany w wiekach kolejnych. Obecnie mieści się tutaj muzeum, gdzie prezentowana jest ekspozycja o charakterze historyczno-artystycznym, Sala Ślubów i sale Rady Miasta, a w piwnicach klub „Lapidarium”)
– Zamek Kazimierzowski (dawna siedziba królów i książąt Polski)
– Brama Opatowska (prawdziwy symbol miasta, jedna z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce. Stamtąd widać piękną panoramę Sandomierza)

ŚWIĘTY KRZYŻ – 58 km

Drugie co do wysokości wzniesienie w Górach Świętokrzyskich (595 m npm). W czasach pogańskich miejsce kultu Łady, Boda i Lela (Pogody, Śwista i Pośwista). Z tego czasu pochodzą wały kultowe opasujące wierzchołek. W miejscu dawnego kultu pogańskiego usytuowano zespół klasztorny Benedyktynów. Według Długosza obiekt powstał w 1006 r. Od średniowiecza miejsce było ośrodkiem kultu związanego z przechowywaniem tu relikwi Krzyża Świętego, stąd nazwa „Święty Krzyż”.

KAZIMIERZ DOLNY – 67 KM

Kazimierz Dolny jest prawdziwą perłą, jednym z najcenniejszych i najbardziej urokliwych miejsc w Polsce. Jest też jedną z najbardziej znanych miejscowości turystyczno-wypoczynkowych w kraju i za granicą, o ponad stuletniej tradycji letniska i kolonii artystycznej. Poza turystyką, Kazimierz znany jest ze swoich związków ze sztuką, oraz z tego, że stał się oazą twórców. Wielu malarzy ma tu swoje galerie, pracownie, odbywają się tu też plenery malarskie. Miasteczko posiada ogromną ilość obiektów i miejsc zabytkowych, udostępnianych zwiedzającym (m.in. obiekty sakralne, zabytkowe budynki Muzeum Nadwiślańskiego, synagoga, zespół zamkowy, budownictwo drewniane). Zabytki Kazimierza cechuje autentyzm, ich oryginalność to prawdziwa wartość miasta. Tutejsza architektura nacechowana jest romantyką i czarem, które dla ludzi wrażliwych są niezwykle atrakcyjne i cenne.